Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Gdy rozwód to konieczność. Co musisz wiedzieć o formalnościach związanych z rozwodem?

  • Napisane przez  Artykuł sponsorowany
Źródło: pexels.com Źródło: pexels.com

W większości małżeństw pojawiają się poważniejsze kryzysy. Co kiedy jedynym rozwiązaniem dla obu stron jest rozwód? Zakończenie wieloletniej relacji należy do niezwykle stresujących i trudnych decyzji. Badania psychologów pokazują, że rozwód należy do jednej z najbardziej stresujących sytuacji w życiu.

Niestety statystyki pokazują również, że coraz więcej małżeństw w Polsce decyduje się na taki krok. Jak sporządzić pozew o rozwód? Jakie są przesłanki do orzeczenia rozwodu? 

Rozwód- co musisz o nim wiedzieć

Zwykle decyzja o zakończeniu małżeństwa jest niezwykle trudna dla obu stron. Rozwód to ostateczność, a samo podjęcie decyzji o rozwodzie, to często wieloletni proces. Nic dziwnego, w końcu zawsze warto szukać alternatywnych rozwiązań i sposobów na uratowanie relacji w małżeństwie. Co jeśli ostatecznie nie widzisz jakichkolwiek szans na naprawę relacji w małżeństwie, a rozwód wydaje się jedyną szansą na rozwiązanie problemów?

Po pierwsze nie należy odkładać decyzji o rozwodzie w nieskończoność. Mówi się, że „czas leczy rany” jednak, gdy sytuacja z miesiąca na miesiąc lub z roku na rok jedynie się pogarsza, to warto zawalczyć o siebie i podjąć ostatecznie decyzję o rozwodzie. Długie zwlekanie z ostateczną decyzją może powodować jedynie narastanie żalu i niekończącej się frustracji. Pamiętaj, że kwestie formalne, do których dochodzą emocje zawsze należą do bardzo trudnych sytuacji. Jednak rozwód może zakończyć naszą narastającą frustrację. Wiele osób uważa, że rozwód to danie sobie szansy na lepsze życie. Gdy możliwa jest ugoda, cały proces może potrwać nie dłużej niż trzy miesiące. Od czego jednak zacząć?

Jak wygląda proces rozwodowy?

Procedura rozwodowa należy do postępowań cywilnych i jest inicjowana wzniesieniem pozwu rozwodowego. Pierwszym krokiem jest zatem przygotowanie pozwu o rozwód. Należy go złożyć w formie pisemnej do sądu okręgowego w wydziale cywilnym. Jeśli jako małżonkowie nie posiadacie wspólnego adresu zamieszkania, to pozew należy złożyć do sądu okręgowego właściwego dla adresu zamieszkania pozwanego. Pozew rozwodowy należy uzasadnić i opisać, dlaczego nastąpił trwały rozkład pożycia małżonków. Podczas samego procesu rozwodowego jest rozpatrywanych wiele kwestii: podział majątku wspólnego, ustalenie władzy rodzicielskiej, ustalenie alimentów na dzieci, podział wspólnego mieszkania, czy ustalenie zasad wspólnego pożycia.

Pozew rozwodowy rozpoczyna postępowanie rozwodowe

Nawet gdy obie strony wyrażają chęć zakończenia małżeństwa, to zawsze jeden z małżonków jest określany jako powód, a drugi jako pozwany. Musisz jednak wiedzieć, że nie ma to jakiegokolwiek znaczenia w przypadku rozwodu bez orzekania o winie. Ponadto osoba wnosząca pozew uiszcza stałą opłatę, która wynosi 600 zł.

Sąd dąży to ustalenia tego, co spowodowało trwały rozkład pożycia małżeńskiego

Sąd na każdym etapie pozwu może stwierdzić, że istnieje szansa na uratowanie małżeństwa. Może wówczas skierować małżeństwo do mediacji, jednak obie strony muszą na nią wyrazić zgodę. Mediacje mogą również dotyczyć wszelkich kwestii związanych z wychowywaniem małoletnich dzieci. W takiej sytuacji do rozwodu nie dochodzi podczas pierwszej rozprawy.

Orzeczenie rozwodu na pierwszej rozprawie- czy to możliwe?

W sytuacji gdy obie strony wykażą zgodnie chęć rozwiązanie małżeństwa bez orzekania o winie, sąd może wydać orzeczenie rozwodu już na pierwszej rozprawie. Zawsze warto poprosić o wsparcie i pomoc specjalisty. Pamiętaj, że rozwód nie musi być stresującym i długotrwałym, zawiłym procesem.

 

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej