Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Trendy inwestycyjne

  • Napisane przez  Artykuł sponsorowany
Trendy inwestycyjne

2021 rok przyniósł wiele zmian, także w możliwościach inwestycyjnych. Oto kilka trendów, które prawdopodobnie utrzymają się w nowym roku.

Rok 2021 pokazał nam, że niektóre trendy w usługach finansowych i fintech, które pojawiły się jako odpowiedź na COVID-19, pozostaną na stałe. Oprócz wpływu COVID-19, obszary takie jak inwestowanie skoncentrowane na ESG i kryptowaluty również udowodniły swoją siłę.

Poniżej przyglądamy się niektórym z tych zmian i ich znaczeniu dla inwestorów.

Inwestor detaliczny i jego znaczenie

To, co kiedyś było niewielką częścią działalności rynku finansowego, stało się siłą napędową. Od czasu pandemii handel detaliczny był drugim co do wielkości źródłem wolumenu obrotów, a inwestorzy detaliczni obracali większą liczbą akcji niż fundusze inwestycyjne, ilościowe fundusze hedgingowe i banki. Tylko firmy zajmujące się transakcjami wysokiej częstotliwości dokonały większej ilości transakcji. Chociaż wolumen obrotu spadł z rekordowego poziomu z początku tego roku, inwestorzy detaliczni udowodnili, że mogą znacząco wpływać na rynek.

Niektóre czynniki, które przyczyniły się do gwałtownego wzrostu obrotów, takie jak dochód rozporządzalny i nadmiar czasu wynikający z pozostawania w domu, będą słabnąć. Rok 2021 pokazał nam, że aktywność inwestorów detalicznych prawdopodobnie pozostanie na wysokim poziomie, ponieważ darmowe transakcje i przekonujące projekty pomogły wprowadzić nową kohortę aktywnych inwestorów. Ich wzorce handlowe przedkładają pojedyncze papiery wartościowe nad szeroką dywersyfikację i nie zwracają uwagi na fundamentalne wyceny. Dodatkowo, tendencja do koordynowania transakcji w systemach online wzmacnia ich wpływ, przyczyniając się do wzrostu (i zmienności) rynku w niespotykany dotąd sposób. Szukasz odpowiedniej platformy? W tym artykule przeczytasz naszą opinię o eToro.

ESG

Inwestowanie ESG nie jest nowym trendem. Jego początki sięgają już lat 70. ubiegłego wieku. W ciągu ostatnich kilku lat zainteresowanie inwestycjami ESG gwałtownie wzrosło, a w 2021 roku przyspieszyło. W III kw. 2021 r. amerykański rynek funduszy zrównoważonych odnotował napływ netto w wysokości 15,7 mld USD, po rekordowej kwocie 21,5 mld USD w I kw. 2021 r.

Uwaga poświęcona zmianom klimatycznym, nierównościom płacowym, masowemu uwięzieniu i przemocy z użyciem broni sprawiła, że kwestie te zyskały na znaczeniu w świadomości wielu inwestorów. Jednocześnie, młodsze pokolenia o silniejszych preferencjach ESG gromadzi majątek, podczas gdy starsze pokolenia wydaje go na emeryturę. Inwestorzy patrzą szerzej niż tylko na bilans i wymagają od firm, aby uwzględniały swój szerszy wpływ na społeczeństwo. Według niektórych szacunków, ESG może stać się częścią połowy wszystkich amerykańskich rachunków zarządzanych do 2025 roku. Większy dostęp do opcji inwestycyjnych ESG oznacza, że inwestorzy będą mieli więcej sposobów na odzwierciedlenie swoich wartości w portfelach.

W przyszłości powinniśmy oczekiwać lepszego dostosowania definicji i mierników ESG. W miarę jak coraz więcej inwestorów dostosowuje swoje inwestycje do wyznawanych przez siebie wartości, a kolejne regulacje są wprowadzane w życie, z pewnością będziemy świadkami długoterminowych zmian w zachowaniu inwestorów i odpowiedzialności korporacyjnej.

Trendy inwestycyjne

Kryptowaluty

Badanie przeprowadzone przez Fidelity Digital Assets wykazało, że 7 na 10 inwestorów instytucjonalnych planuje kupić lub zainwestować w aktywa cyfrowe w przyszłości. W listopadzie całkowita kapitalizacja rynku kryptowalut wynosiła 2,79 biliona dolarów. Kryptowaluty już przyćmiły rynek i są w przybliżeniu jedną trzecią wielkości amerykańskiego sektora technologicznego. Pomimo swojej zmienności, aktywa kryptowalutowe nadal zyskują coraz szerszą akceptację jako klasa aktywów, znajdując drogę do portfeli większej liczby inwestorów.

Ponadto ambitni technolodzy rozwijają infrastrukturę finansową na blockchainie, dążąc do przekształcenia systemu finansowego w bardziej zdecentralizowane i dostępne miejsce.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej