Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

O czym pamiętać rozliczając PIT online?

  • Napisane przez  Artykuł sponsorowany
Źródło: pexels.com Źródło: pexels.com

Rozliczenie PIT teoretycznie nie powinno sprawiać większego problemu - ostatecznie deklarację składamy każdego roku. Niemniej jednak wiele osób popełnia podstawowe błędy, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo danych, a także prawidłowość składania deklaracji podatkowej. O czym należy pamiętać, rozliczając PIT online?

Zaufane połączenie

Pierwszą, podstawową kwestią, o jaką powinniśmy zadbać, jest podłączenie komputera z którego wysyłana będzie deklaracja do zaufanej sieci. Najlepiej składać zeznanie we własnym mieszkaniu, korzystając tym samym ze swojego internetu. Upewnijmy się jednak, że jest on zabezpieczony hasłem, tak aby pod sieć nie mógł się podłączyć nikt inny. Nie składajmy deklaracji PIT Online 2022 podłączając się do ogólnodostępnej sieci. Może to bowiem spowodować wyciek danych osobistych, a także finansowych.

Właściwy formularz i terminy

Każdy podatnik zobowiązany jest do wyboru odpowiedniego formularza, za pomocą którego rozliczy się z fiskusem. Do wyboru mamy:

  • PIT-28,
  • PIT-37,
  • PIT-36,
  • PIT-36L.

Wybór niewłaściwej deklaracji sprawi, że stracimy sporo czasu na jej wypełnienie, a co więcej, urzędnik zobowiąże nas do skorygowania zeznania. Warto również pilnować terminów podatkowych, które są takie same w przypadku składania deklaracji papierowych i drogą elektroniczną. Co ważne, podatnicy, którzy składają PIT-37, teoretycznie nie muszą przejmować się terminami - program Twój e-Pit automatycznie zaakceptuje deklarację, którą urzędnicy uznają za złożoną. Należy mieć jednak na uwadze, że tym samym tracimy prawo do ulg, a także wniesienia ewentualnych poprawek do formularza. Terminem właściwym na rozliczenie deklaracji PIT-28 jest 28 lutego 2022. Ci zaś, którzy składają innego rodzaju formularze, mają czas aż do 2 maja 2022 roku.

Deklaracja z pewnego programu

Podatnicy mogą złożyć zeznanie za pomocą programu Twój e-pit, jednak nie każdy chciałby skorzystać z takiego rozwiązania. Wiele osób przyzwyczajonych jest bowiem do tradycyjnych programów rozliczeniowych, za pomocą których można wysłać deklarację online. Należy jednak pamiętać, aby korzystać z zaufanego oprogramowania. Dzięki niemu podatnik może wprowadzać niezbędne zmiany w deklaracji, a po jej wysłaniu pobrać urzędowe potwierdzenie odbioru dokumentu. Pamiętajmy, że aby sporządzić deklarację, nie jest konieczne podawanie danych, takich jak:

  • numery kart do bankomatu,
  • kod PIN,
  • dane z dowodu osobistego.

Unikajmy tego rodzaju programów, które mają na celu wyłudzenie pieniędzy bądź danych osobowych.

Pobierz UPO

Wielu podatników błędnie uważa, że wysłanie deklaracji jest równoznaczne z jej przyjęciem przez urząd skarbowy. Tymczasem nie jest to prawdą, ponieważ w momencie zaakceptowania deklaracji urząd przesyła dokument, który nosi nazwę urzędowego potwierdzenia odbioru (w skrócie UPO). Warto mieć świadomość, że jest to jedyne potwierdzenie złożenia deklaracji w terminie. Dlatego też należy przechowywać je tak długo, jak zeznanie podatkowe - jego okazanie może być bowiem konieczne w trakcie kontroli skarbowej. 

 

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej