Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Ekspresówka ominie Kalisz Pomorski. Kluczowy moment projektowania S10. Właśnie podpisano umowy

  • Napisane przez  Mateusz Grzeszczuk
Ekspresówka ominie Kalisz Pomorski. Kluczowy moment projektowania S10. Właśnie podpisano umowy

Podpisano umowy na opracowanie koncepcji programowych wraz z badaniami podłoża dla 108 km drogi ekspresowej S10 Stargard - Piła. To łącznie pięć umów dla poszczególnych odcinków tej drogi. Droga przebiega przez Kalisz Pomorski.

Kontrakty na trzy fragmenty zostały zawarte z firmą Transprojekt Gdański, natomiast na dwa odcinki z konsorcjum Databout i LH Engineering. Łączna wartość zawartych umów to 31,05 mln zł. Wykonanie badań geologicznych i opracowanie dokumentacji koncepcyjnej to ostatni krok przed realizacją inwestycji w formule Projektuj i buduj. Wykonawcy mają 13 miesięcy na opracowanie dokumentacji i wykonanie badań. 

Teraz jest kluczowy moment projektowania drogi ekspresowej. Właśnie odpisano umowy

Podpisane umowy na prace przygotowawcze dla drogi ekspresowej S10 Stargard - Piła: 

  • Stargard - Recz, długość 31,5 km, umowa z konsorcjum Databout i LH Engineering o wartości ok. 8,4 mln zł 
  • Recz - Łowicz Wałecki, dł. 34,5 km, umowa z firmą Transprojekt Gdański o wartości ok. 8,5 mln zł 
  • Łowicz Wałecki - Mirosławiec, dł. 6,7 km, umowa z firmą Transprojekt Gdański o wartości ok. 2,7 mln zł  
  • Mirosławiec - Wałcz, dł. 21,86 km, umowa z konsorcjum Databout i LH Engineering o wartości ok. 5,9 mln zł  
  • Wałcz - Piła, dł. 13,5 km, umowa z firmą Transprojekt Gdański o wartości ok. 5,4 mln zł 

Dokumentacja niezbędna do realizacji inwestycji 

Teraz jest kluczowy moment projektowania drogi ekspresowej. Właśnie odpisano umowy

Koncepcje programowe uszczegółowią rozwiązania projektowe w korytarzu określonym, w uzyskanej w lipcu ubiegłego roku, decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Na tym etapie będzie jeszcze wariantowo analizowany układ węzłów drogowych. W ramach prac przygotowawczych, na całym przebiegu drogi, zostaną wykonane badania podłoża (sondowania, wiercenia i tomografia elektrooporowa). Badania te są kluczowe dla określenia szczegółowych rozwiązań projektowych, takich jak sposób posadowienia obiektów mostowych czy potrzeby w zakresie wzmocnień podłoża na przebiegu inwestycji. Po zakończeniu badań i wykonaniu dokumentacji w roku 2023 GDKIA będzie gotowe do ogłoszenia przetargów na zaprojektowanie i budowę drogi. 

Ponad 100 km nowej drogi ekspresowej  

S10 będzie dwujezdniową drogą ekspresową z dwoma pasami ruchu w każdą stronę. Wydana w lipcu ubiegłego roku decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach jest ostateczna i określiła przebieg trasy. Nowa droga ekspresowa S10 będzie omijała miejscowości, przez które przebiega obecna DK10, między innymi Suchań, Recz, Kalisz Pomorski i Mirosławiec. Nowa trasa połączy się z już istniejącą obwodnicą Wałcza, a dalej S10 będzie biegła na południe od istniejącej DK10. Na węźle Piła Północ - przyszłym połączeniu S10 i S11 - zakończy się odcinek Stargard - Piła. Na trasie przewidziano budowę jedenastu węzłów drogowych. Powstanie też pięć par Miejsc Obsługi Podróżnych i dwa Obwody Utrzymania Drogi. 

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej